SUCHA BESKIDZKA - MUZEUM MIEJSKIE
Dane o mieście:
Położenie: Beskid Makowski
Ludność: ok. 9 tysięcy
Komunikacja: pociąg, busy (średnia częstotliwość)
Uwielbiam Suchą Beskidzką i bardzo lubię tam wracać. Główną wizytówką i atrakcją tego górskiego, żwawego miasteczko jest okazały renesansowy Zamek w którym mieści się Muzeum Miejskie. Zamek wybudowano w XVI wieku i był własnością arystokracji i magnatów jak Komorowscy, Braniccy, Tarnowscy, Wielopolscy, Castiglione-Suscy. Wiele musiało się wydarzyć żeby oficjalnie od 2016 stał się własnością miasta i po tym roku zajęto się porządnie jego remontem.
Zamek nazywany "Małym Wawelem" gdyż ma bardzo podobny arkadowy dziedziniec, tylko że mniejszy. We wnętrzach można obejrzeć ciekawą wystawę archeologiczną, pamiątki związane z historią ówczesnych terenów i zamku. Można obejrzeć także pamiątki zwłaszcza broń po Habsburgach, którzy byli związani z Żywiecczyzną, do którego to regionu należy Sucha. Uwagę przykuwa zwłaszcza obraz "Bitwa morska" z 1870 r. Do tego obejrzeć mozna przedmioty związane z Emilem Zegadłowiczem - znanym polskim pisarzem.
Poza tym regularnie zmieniane są wystawy czasowe, więc na zamku trudno się nudzić. Zwłaszcza, że zwiedzanie jest komfortowe i nie ma tak zagorzałego pilnowania i zakazów, co czasem może stresować w niektórych obiektach. Przyjemnie też jest się przejść po krużganku czyli długim, wysoko położonym otwartym korytarzu, okalającym dziedziniec.
Nie można zapomnieć o tym, że budynek mieści się w pięknym Zamkowym Parku. To ogród w stylu angielskim z uroczymi mostkami, a zwłaszcza Stawem z kaczkami. Są alejki, ławki, rzeźby - to bardzo przyjemne do zwiedzania miejsce, jak zresztą sam zamek.
Bilety - 16/20 zł.
Czynne oprócz poniedziałków